Od 1979 roku Ajurweda uznana jest przez WHO jako medyczny system terapii.
W społeczeństwach zachodnich Ajurweda przeżywa swój renesans, jest szeroko praktykowana i zajmuje należne jej miejsce pośród terapii naturalnych.
W dzisiejszych czasach ludzie poszukują zrozumiałych, logicznych i naturalnych metod leczenia. To właśnie oferuje Ajurweda, sprawdzony przez tysiące lat sposób postępowania, który daje impuls do tego abyśmy zrozumieli własne ciało i umysł oraz istniejące zależności między nimi, abyśmy odkryli w sobie naszą ludzką naturę i ukrytą moc.
Obecnie żyjemy w dobie ekonomii, zorientowanej na produktywność. Lekarze zarzuceni wykonywaniem tzw. papierkowej roboty, mają znacznie mniej czasu na rozmowę z pacjentem i wspólnym zastanowieniem się co jest przyczyną choroby, która przynosi pacjentowi złe samopoczucie, ból i cierpienie. Zamiast tego wdraża się leczenie objawowe w postaci wypisania recepty z odpowiednimi tabletkami, które częściowo znoszą objawy choroby, ale ich długotrwałe zażywanie przynosi pacjentowi inny dyskomfort, w postaci wielu skutków ubocznych.
Ajurweda natomiast, zorientowana jest na rozmowę z pacjentem, dłuższy wywiad składający się z wielu pytań. Dzięki temu rozpoznajemy psychosomatyczne czynniki powodujące przyczynę objawów chorobowych w ciele, bądź w umyśle.
Oprócz tego konsultacja obejmuje również diagnozę z pulsu, z wyglądu języka, skóry, włosów, paznokci, oczu i innych.
Ponieważ wg Ajurwedy zjadane codziennie pożywienie i wykonywane zajęcia odgrywają bardzo ważną rolę dla zdrowia, pacjent otrzymuje konkretne zalecenia dostosowane do jego indywidualnej konstytucji, dotyczące spersonalizowanej diety, stylu życia i rutyny dnia, przyjmowania preparatów ziołowych, stosowania masaży, odpowiednich technik oddechowych czy też innych dodatkowych wskazówek dotyczących np. higieny psychicznej.
Ważne:
W dniu konsultacji należy zjeść lekkie śniadanie, nie wolno pić kawy, herbaty ani żadnych napojów gazowanych.