Misy śpiewające
Znane są od tysiącleci i od najdawniejszych czasów stosowane w różnych kulturach, głównie wschodniej Azji do celów obrzędowych jak również terapeutycznych.
W czasach współczesnych mamy dostęp do wielu rodzajów mis śpiewających , od wykonywanych ze stopu złota przez stop zawierający od 5 do 12 składników po misy z krzemu tzw. misy kryształowe.
Ich główną cechą jest wydawanie dźwięku wielotonowego, czyli po tonie podstawowym następują składowe tego dźwięku o częstotliwości będącej stosunkami dużych liczb całkowitych.
Odpowiednio dobrane interwały dźwiękowe tworzą konsonanse ( np.kwinta czysta C-G) lub dysonanse( np.sekunda mała C-Cis ) i mają różnorodne znaczenie i działanie , a piękny i niepowtarzalny dźwięk mis śpiewających działa na organizm ludzki poprzez wibrację w ciele i stymulację jego różnych struktur.
Dźwięki różnych mis śpiewających podobne są do dźwięków występujących w naturze dlatego też tak wspaniale odbiera je ciało człowieka , a ponieważ ciało ludzkie składa się w ok.70% z wody, dlatego też woda w nim zawarta jest doskonałym nośnikiem dla dźwięku, który wnika w każdą jego komórkę.
Od wielu lat na całym świecie prowadzone są badania obserwacji reakcji zachodzących w organiźmie ludzkim pod wpływem poddania go falom akustycznym. Wcześniej badano ciśnienie, oddech oraz obserwowano ogólne zmiany fizjologiczne zachodzące w organiźmie poprzez pomiary wpływu dźwięku na reakcję skórno – galwaniczną. Współcześnie zastosowano do pomiarów użycie ciekłych kryształów, które zmieniają swoją barwę pod wpływem nawet małej zmiany temperatury ciała.
Również przeprowadza się badania z wykorzystaniem encefalografu jak również magnetycznego rezonansu jądrowego, który umożliwia w czasie rzeczywistym pokazać jak odpowiednie dźwięki synchronizują pracę półkul mózgowych co ma bezpośrednie przełożenie na zmiany biochemiczne w całym ciele. W sposób naukowy w wielu niezależnych placówkach na całym świecie dowiedziono,że wpływ muzyki i dźwięku na pracę organizmu człowieka jest przeogromny.
Zabiegi terapeutyczne z użyciem mis , dzięki ich określonym cechom dźwięku wykorzystuje się w wielu schorzeniach, również tych niewerbalnych, które często towarzyszą urazom mózgu, udarom, afazji , SM , autyźmie i innych.
Muzykoterapia śpiewającymi misami jest znakomitą, naturalną formą relaksacji jak również terapii w wielu dolegliwościach ciała, umysłu i duszy.